Demakijaż i oczyszczanie
„Przecież to tylko mycie…”– dlaczego ten pierwszy etap pielęgnacji jest tak ważny?
Zacznijmy od wyjaśnienia, na czym polega różnica między demakijażem, a oczyszczaniem. Demakijaż powinien być pierwszym krokiem w przypadku, gdy stosujemy makijaż lub krem z filtrem. Na tym etapie stosujemy kosmetyki, które rozpuszczą tłuste zanieczyszczenia tj.: mleczko, balsam do demakijażu, olejek do demakijażu, płyn micelarny czy płyn dwufazowy. Po demakijażu następuje oczyszczanie, w którym pozbywamy się resztek zanieczyszczeń i sebum. Na tym etapie stosujemy kosmetyki tj.: żel do mycia twarzy czy piankę. Rytuał ten zawsze kończymy tonizacją.
Dlaczego ten pierwszy etap pielęgnacji jest tak ważny i jakie mogą być skutki niewłaściwego mycia twarzy?
Nasza skóra codziennie narażona jest na różne zanieczyszczenia, tj.: kosmetyki do makijażu, kurz, cząsteczki smogu czy dymu papierosowego. W przypadku skóry tłustej i mieszanej należy jeszcze dodać nadmiar sebum. Czynniki te pozostawione na niewłaściwie oczyszczonej skórze sprzyjają rozwojowi niekorzystnych dla niej bakterii, mogą zapychać pory, zaburzać procesy regeneracji oraz blokować wchłanianie aktywnych składników zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych.
Pozostaje również kwestia doboru kosmetyków do demakijażu i oczyszczania twarzy. Wybieraj je świadomie! Niektóre preparaty mogą działać zbyt agresywnie na Twoją skórę, pozbawiając ją mikrobiomu (naturalnej flory bakteryjnej) i znacznie naruszając jej barierę hydrolipidową.
Tu znajdziesz link do poprzedniego artykułu, który podpowie Tobie, jak wesprzeć proces odnowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej: Odbudowa bariery hydrolipidowej.
Na co należy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki do demakijażu i mycia twarzy?
- współczynnik pH – naturalne PH skóry (4,7-5,6) stanowi ochronę dla naszego mikrobiomu, ten z kolei nie dopuszcza do rozwoju chorobotwórczych bakterii, wirusów
i grzybów. Stosując kosmetyki o zbyt wysokim PH pozbawiamy się tej warstwy ochronnej, doprowadzając do ubytków w płaszczu hydrolipidowym. Pamiętaj, aby po umyciu twarzy zastosować tonik, który przywróci Twojej skórze naturalne pH. - skład – przede wszystkim krótki. Bez zbędnych silikonów, parabenów, parafin i sztucznych barwników, bez SLS i SLES czyli silnych detergentów wysuszających i podrażniających skórę. Uważaj na alkohol w składzie, może nadmiernie wysuszać skórę. Szukaj składników aktywnych, które będą nawilżać, regenerować i wspierać barierę ochronną naskórka, np.: wodę termalną, panthenol, alantoina, biosacharydy, kwas hialuronowy, wodę różaną oraz olej jojoba.
- typ cery – w zależności od rodzaju cery, powinniśmy dostosować kosmetyki do jej potrzeb, ale ten punkt omówimy bardziej szczegółowo w kolejnych „Środowych Poradach SPA” – na które już dziś zapraszam 😊
- preferencje – szeroki wybór preparatów do demakijażu i oczyszczania daje Tobie możliwość stworzenia indywidualnego schematu mycia twarzy.
Wskazówka!
Jeśli po umyciu twarzy czujesz pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry to znak, że preparat myjący jest zbyt silny i może naruszać warstwę ochronną Twojej skóry.
Czy wiesz, że…
wiele problemów skórnych wiąże się z nieprawidłowym demakijażem i oczyszczaniem skóry. Jeśli twojej skórze towarzyszy:
- nadmierna suchość skóry
- podrażnienie
- zaczerwienienie
- zaskórniki
- trądzik
- rozszerzone pory
- utrata jędrności
przyjrzyj się swojej pielęgnacji, być może na jednym z etapów popełniasz błąd. Czasami mała zmiana może przynieść nieoczekiwane rezultaty.
W kolejnych „Środowych Poradach Spa” opowiemy jak krok po kroku wykonać demakijaż skóry suchej i wrażliwej oraz tłustej i mieszanej. Jeśli nie do końca potrafisz stwierdzić jakiego rodzaju jest Twoja cera, już dziś zapraszam na bezpłatną konsultację do Centrum Kosmetycznego Hotelu AQUARIUS SPA*****. Z przyjemnością pomożemy Ci w ocenie typu cery oraz damy wskazówki dotyczące jej pielęgnacji.
Zapraszam,
Julita Lewandowska
Kosmetyczka w Centrum Kosmetycznym w Hotelu AQUARIUS SPA*****